Sala 1
09:0010:15
Warsztaty EKG
75 min
10:1512:15
Sesja przypadków klinicznych
120 min

10:15 - 10:55

Chora z przebytym stanem przedrzucawkowym, nadciśnieniem tętniczym i otyłością

10:55 - 11:35

Wtórne nadciśnienie tętnicze u dorosłych

11:35 - 12:15

Pierwotne i wtórne nadciśnienie tętnicze u dzieci i młodych dorosłych
12:1512:30
Przerwa na kawę 15 min
12:3013:45
Sesja pediatryczna. Naczyniopochodne nadciśnieie wieku rozwojowego to nie tylko nadciśnienie naczyniowo-nerkowe
75 min

12:30 - 12:45

Rzadkie przyczyny nadciśnienia naczyniowo-nerkowego

12:45 - 13:00

Mid-aortic syndrome — to nie tylko zwężenie aorty

13:00 - 13:15

Koarktacja aorty — choroba na całe życie

13:15 - 13:30

Nastolatek z nadciśnieniem naczyniopochodnym — jak planować dalsze postępowanie?

13:30 - 13:45

Dyskusja
13:4514:00
Przerwa
15 min
14:0015:00
Walne zebranie członków Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego
60 min
15:0016:30
Warte czy niewarte uwagi? Nowe czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego w codziennej praktyce
90 min

15:00 - 15:15

Istotnie podwyższone stężenie lipoproteiny (a)

15:15 - 15:30

Przebyty stan przedrzucawkowy i wywiad cukrzycy ciążowej

15:30 - 15:45

Zwiększona częstość akcji serca

15:45 - 16:00

Choroby autoimmunologiczne, zwłaszcza więcej niż jedna

16:00 - 16:15

Podwyższone ciśnienie tętnicze w nocy

16:15 - 16:30

Stłuszczenie wątroby
16:3017:30
Wytyczne ESH 2023 vs ESC 2024
60 min
17:3018:00
Przerwa na kawę 30 min
18:0019:00
Sesja satelitarna
60 min
19:0020:00
Ceremonia otwarcia zjazdu
60 min
Sala 2
09:0010:15
Warsztaty — obrazowanie nerek i tętnic nerkowych
75 min
10:1512:15
Sesja przypadków klinicznych w Sali 1
120 min
12:1512:30
Przerwa na kawę 15 min
12:3013:45
Medycyna snu
75 min

12:30 - 12:45

TBA

12:45 - 13:00

TBA

13:00 - 13:15

TBA

13:15 - 13:30

Stanowisko Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego

13:30 - 13:45

Dyskusja
13:4515:00
Przerwa
75 min
15:0016:15
Sesja Konsultanta Krajowego
75 min
16:1517:30
Ilu Polaków leczymy na nadciśnienie tętnicze i dlaczego robimy to nieskutecznie? — Skala problemu po pandemii
75 min

16:15 - 16:30

Jakie nadzieje wiążemy z badaniem epidemiologicznym WOBASZ 3? — Progresywne założenia i perspektywy realizacji

16:30 - 16:45

Czy obserwujemy regres w stosowaniu się do wytycznych z zakresu farmakoterapii nadciśnienia tętniczego? (MMM22, raport NFZ/dane PEX)

16:45 - 17:00

Czy „białe soboty” mają sens dla prewencji i skuteczności leczenia nadciśnienia tętniczego?

17:00 - 17:15

Znaczenie zastosowania formuły SPC w populacyjnej skuteczności terapii NT i jego powikłań — stanowisko Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego

17:15 - 17:30

Dyskusja
17:3018:00
Przerwa na kawę 30 min
Sala 3
09:0010:15
Warsztaty — echo i MRI serca
75 min
10:1512:15
Sesja przypadków klinicznych w Sali 1
120 min
12:1512:30
Przerwa na kawę 15 min
12:3013:45
Sesja satelitarna
75 min
13:4515:00
Przerwa 75 min
15:0016:00
Sesja satelitarna
60 min
16:0016:45
Sesja satelitarna
45 min
16:4517:30
Sesja satelitarna
45 min
17:3018:00
Przerwa na kawę 30 min
Sala 1
08:1509:30
Dialog położnika i hipertensjologa. Nadciśnienie tętnicze w ciąży i stan przedrzucawkowy
75 min

08:15 - 08:30

Pomiary domowe czy całodobowa rejestracja ciśnienia tętniczego — którą metodę należy preferować w okresie ciąży?

08:30 - 08:45

Metyldopa czy labetalol — który lek powinien być lekiem pierwszego wyboru w ciąży?

08:45 - 09:00

Czy można przewidzieć stan przedrzucawkowy?

09:00 - 09:15

Ciąża i aktywność fizyczna — oksymoron czy konieczność?

09:15 - 09:30

Stanowisko dotyczące nadciśnienia tętniczego w ciąży z 2019 roku
09:3010:30
Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego i Polskie Towarzystwo Diabetologiczne
60 min
10:3010:45
Przerwa na kawę 15 min
10:4511:45
Nadciśnienie tętnicze od życia płodowego do letalnych powikłań
60 min
11:4512:45
Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego i Asoscjacja Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
60 min
12:4513:05
Przerwa 20 min
13:0514:05
Sesja satelitarna głównego sponsora
60 min
14:0514:45
Lunch 40 min
14:4516:15
Zespół metaboliczny — stanowisko z perspektywy dwóch lat
90 min

14:45 - 15:00

5-minutowa konsultacja dietetyczna — ważne elementy, które należy przekazać pacjentowi

15:00 - 15:15

Farmokologiczne leczenie otyłości — naltrekson/bupropion, liraglutyd, semaglutyd a może tirzepatyd?

15:15 - 15:30

Flozyny jako podstawa terapii w otyłości i zaburzeniach metabolicznych — fikcja czy rzeczywistość?

15:30 - 15:45

Serce w otyłości i zaburzeniach metabolicznych — kiedy kończy się adaptacja a zaczynają się nieodwracalne zmiany?

15:45 - 16:00

Otyłość w wieku podeszłym i bardzo podeszłym — kiedy zalecać zmniejszanie masy ciała a kiedy nie?

16:00 - 16:15

Dyskusja
16:1517:15
Sesja satelitarna
60 min
17:1517:30
Przerwa na kawę 15 min
17:3018:30
Sesja satelitarna głównego sponsora
60 min
18:3020:00
Polskie wytyczne NT 2024 — sesja wspólna Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej
90 min
Sala 2
08:3009:30
Sesja młodego hipertensjologa
60 min

08:30 - 08:50

TBA

08:50 - 09:10

TBA

09:10 - 09:30

TBA
09:3010:30
Naczynia nerkowe — powszechne patologie u dzieci i dorosłych PL/ENG
60 min
10:3010:45
Przerwa na kawę 15 min
10:4511:45
Sesja satelitarna
60 min
11:4512:45
TBA
60 min
12:4513:05
Przerwa 20 min
13:0514:05
Sesja satelitarna w Sali Koncertowej
60 min
14:0514:45
Lunch 40 min
14:4516:15
Sesja prac oryginalnych
90 min
16:1517:15
Wysportowany pacjent — coraz częstsze dylematy diagnostyczno-terapeutyczne
60 min

16:15 - 16:30

Pomiary ciśnienia tętniczego i diagnostyka nadciśnienia tętniczego u osób amatorsko uprawiających sport

16:30 - 16:45

Diagnostyka wieńcowa u osób wysportowanych — odrębności i dylematy kliniczne

16:45 - 17:00

Farmakoterapia nadciśnienia tętniczego i jego powikłań u osób uprawiających sport

17:00 - 17:15

Migotanie przedsionków osób amatorsko uprawiających sport — dylematy kliniczne
17:1517:30
Przerwa na kawę 15 min
17:3018:30
Sesja satelitarna w Sali 1
60 min
18:3020:00
Sesja plenarna w Sali Koncertowej
90 min
Sala 3
09:3010:30
Sesja satelitarna
60 min
10:3010:45
Przerwa na kawę 15 min
10:4511:45
In the Bermuda triangle of non-adherence — drug, patient and doctor
60 min

10:45 - 11:00

Medication-related non-adherence — side effects, lack of efficacy or superstition?

11:00 - 11:15

Non-adherence related to the doctor — doctor as teacher, partner or policeman?

11:15 - 11:30

Patient-related non-adherence — when and how to asses in everyday practice?

11:30 - 11:45

Discussion
11:4512:45
Sesja WG ESH/HTN and environment PL/ENG 
60 min

11:45 - 12:00

Light pollution. The dark side of brightness

12:00 - 12:15

Noise pollution  — it is too quiet about it

12:15 - 12:30

Air pollution — cardiovascular matter of particulate matters

12:30 - 12:45

Environment in hypertension — time for action. The role of national hypertension societies
12:4513:05
Przerwa 20 min
13:0514:05
Sesja satelitarna w Sali Koncertowej
60 min
14:0514:45
Lunch 40 min
14:4515:45
Sesja satelitarna
60 min
15:4517:15
Pro/Contra. Progowe wartości ciśnienia tętniczego do rozpoznania i docelowe wartości ciśniennia tętniczego
90 min
17:1517:30
Przerwa na kawę 15 min
17:3018:30
Sesja satelitarna w Sali 1
60 min
18:3020:00
Sesja plenarna w Sali Koncertowa
90 min
Sala 1
08:0009:15
Sesja prac plakatowych
75 min
09:1509:30
Laureaci prac oryginalnych — wynik
15 min
09:3010:30
Opieka farmacetuczna. Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego, Naczelna Izba Aptekarska i Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej
60 min

09:30 - 09:50

Nadciśnienie tętnicze modelowym przykładem dla przewlekłej opieki łączonej

09:50 - 10:10

Uwarunkowania prawne i warunki brzegowe stawiane farmaceutom

10:10 - 10:30

Nadzieje i obawy związane z opieką łączoną — perspektywa hiperetensjologa
10:3011:45
Pierwotne nadciśnienie tętnicze i zespół metaboliczny u dzieci i młodzieży
75 min

10:30 - 10:45

Epidemiologia nadciśnienia tętniczego u dzieci i młodzieży — Polska i świat

10:45 - 11:00

Fenotypy nadciśnienia pierwotnego u dzieci

11:00 - 11:15

Zespół metaboliczny u dzieci i młodzieży

11:15 - 11:30

HyperChildNet — Europejskie konsorcjum badaczy nadciśnienia tętniczego u dzieci i młodzieży

11:30 - 11:45

Dyskusja
11:4512:15
Przerwa na kawę 30 min
12:1513:15
Technika i sztuczna inteligencja partnerami hipertensjologii? dr hab. n. med. Jacek Lewandowski
60 min

12:15 - 12:30

Populacyjne rozpoznawanie i wspomaganie leczenia nadciśnienia tętniczego przy pomocy AI

12:30 - 12:45

Medycyna po wdrożeniu ChatGPT — jakie szanse stwarza GPT-4 dlaopieki zdrowotnej? Świt nowej ery

12:45 - 13:00

Urządzenia nadgarstkowe — czas przyjrzeć się im bliżej?

13:00 - 13:15

One size fits all, czy raczej algorytmy diagnostyczne w oparciu o machine learning — w którą stronę zmierzamy?
13:1514:15
Ocena mikrokrążenia — trendy i standardy diagnostyczne
60 min

13:15 - 13:45

Nowe metody oceny dna oczu — mikrokrążenie i siatkówka

13:45 - 14:15

Nieinwazyjna ocena funkcji śródbłonka skóry — kiedy w standardzie fenotypu pacjenta?
Sala 2
08:0009:30
Sesja prac plakatowych na Sali Koncertowej
90 min
09:3010:30
Sesja satelitarna
60 min
10:3012:00
Sesja
90 min

10:30 - 10:45

Nadciśnienie tętnicze u chorych z nowotworami

10:45 - 11:00

Związek patogenetyczny między nadciśnieniem tętniczym a chorobą nowotworową

11:00 - 11:15

Terapia onkologiczna u chorych z nadciśnieniem tętniczym

11:15 - 11:30

Postępowanie z chorym z nadciśnieniem tętniczym i nowotworem

11:30 - 11:45

Postępowanie z chorym z nadciśnieniem tętniczym i nowotworem

11:45 - 12:00

Miejsce częstości rytmu serca w grupie chorych z nowotworem i nadciśnieniem tętniczym
12:0012:15
Przerwa na kawę 15 min
12:1513:15
Sesja satelitarna
60 min
Sala 3
08:0009:30
Sesja prac plakatowych na Sali Koncertowej
90 min
09:3010:30
Stanowisko Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego i Polskiego Towarzystwa Neurologicznego
60 min
10:3012:00
TBA
90 min
12:0012:15
Przerwa na kawę 15 min
12:1513:15
Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego i Polskie Towarzystwo Leczenia Otyłości. Jak skutecznie i bezpiecznie leczyć otyłość? 
60 min

12:15 - 12:35

Choroba otyłościowa — kto powinien ją rozpoznać i leczyć?

12:35 - 12:55

Farmakoterapia podstawą leczenia otyłości

12:55 - 13:15

Zasady indywidualizacji farmakoterapii choroby otyłościowej
Copyrights © 2024 Via Medica